Hypermarket Globus

Globus

14 září 2009

Právě probíhá soutěž s výrobky Huggies, za které získáváte body vyměnitelné za dárek.

11 září 2009

Skončila velká akce Globusu nazvaná Úsměv za úsměv. Od zákazníků jsme celkem obdrželi 116.029 úsměvů.

27 června 2009

Dnes proběhlo finále soutěže Globus grillmánie 2009. Titul českého mistra v grilování získal tým "United steaks".

Osobní finance: Pracovat, či nepracovat v důchodu?

Jaké jsou výhody, ale i nevýhody práce v důchodovém věku? Vyplatí se vám v důchodu pracovat, nebo je lepší zůstat bez dalšího přivýdělku?

Práce v důchodu se v České republice stává stále více běžnou praxí, více než pětina z lidí nad 70 let chce i nadále pracovat. Česká republika v tomto směru vyniká – patří mezi členské státy EU, které se vyznačují nadprůměrnou mírou zaměstnanosti lidí v důchodovém věku.

Někteří potenciální důchodci jsou nuceni pokračovat v práci, protože nemají dostatečné úspory na důchod, aby pokryli rozdíl mezi jejich životními náklady a výší důchodu. Ale i finančně zajištění Češi se mohou z různých důvodů rozhodnout pokračovat v práci v důchodu. Nicméně vyplatí se pracovat v důchodu?

Jaké jsou výhody a nevýhody práce v důchodu?

Níže uvádíme stěžejní výhody a také nevýhody práce v důchodu. Pojďme začít dvěma hlavními výhodami práce v důchodu.

Výhody práce v důchodu

Přivýdělek

Kdo by řekl „ne“ penězům navíc? Přivýdělek v důchodu může pomoci doplnit důchodové dávky a další penzijní spoření pro ty, kteří nemají dost na to, aby ve svých 60, 70 a 80 letech žili život, jaký chtějí. Dokonce i bohatým důchodcům může nějaký přivýdělek umožnit odložit výběr ze svých důchodových účtů nebo mít nějaké „peníze na zábavu“ navíc, aby si důchod mohli více užít.

Lepší zdraví

Mít práci, do které můžete pravidelně chodit, poskytuje mnoho zdravotních výhod. Ano, je to tak! Existují výhody práce pro fyzické zdraví. Práce vás totiž vždy donutí, abyste vstali z postele podle plánu, vyšli z domu ven a začali se hýbat. Možná vaše práce sama o sobě není fyzicky náročná (nebo možná je), ale mít kde být a co dělat s vaším dnem vyžaduje, abyste byli aktivnější než pouze odpočívali doma.

Výhody pro duševní zdraví mohou být ještě větší. Práce poskytuje mentální stimulaci a sociální interakci, která udržuje váš mozek v dobré kondici. Studie ukázaly, že lidé, kteří pracují alespoň na částečný úvazek v „překlenovacím zaměstnání“ mezi svou hlavní kariérou a plným důchodem, pociťují méně závažných onemocnění a funkčních omezení než ti, kteří jsou v plném důchodu.

Nevýhody práce v důchodu

Daně

Extra příjem v důchodu zní skvěle, ale efektivní daňová sazba z tohoto příjmu může způsobit, že se nemusí nevyplatit. Pracující důchodci totiž také musí platit daň z příjmu. Je tedy potřeba počítat s tím, že daň z příjmu se bude odvíjet od zvolené smlouvy a výše mzdy či odměny.

Lidé v důchodovém věku mohou pracovat na:

  • plný úvazek,
  • zkrácený úvazek,
  • dohodu o pracovní činnosti,
  • dohodu o provedení práce.

Kolik tedy nakonec zaplatíte na dani bude záviset na vaši konkrétní situaci, doporučujeme vám kontaktovat účetní nebo vyhledat pomoc daňového poradce.

I když na daních nezaplatíte více, než je váš dodatečný příjem z práce, možná budete muset dbát na své daňové plánování, až budete mít práci v důchodu.

Celkově však pozitiva práce v důchodu výrazně převažují nad všemi negativy. Pokud tedy máte touhu pokračovat v práci a jste schopni tak učinit, pak se vám vyplatí pokračovat v práci i v důchodovém věku.

Klíčové informace aneb co si odnést z tohoto článku

  • Práce v důchodu představuje další příjem, který pomáhá pokrýt životní výdaje.
  • Může také poskytnout důležité výhody pro duševní zdraví.
  • Důchodci by si ale měli být vědomi dopadu přivýdělku na jejich celkovou finanční situaci.
  • Práce v důchodu může být skvělá, ale je třeba si uvědomit některé stinné stránky.

Pokus se dostanete do těžké finanční situace, pobíráte nízký důchod a pracovat ze zdravotních důvodů nemůžete, zkuste využít zpětný leasing nemovitosti. V Praxi to funguje tak, že investor vykoupí byt kde bydlíte a na základě nájemní smlouvy budete v nemovitosti bydlet až do smrti. Získáte tak jednorázové finanční prostředky, které můžete využít k vlastní potřebě. Je samozřejmě se také domluvit na pravidelné měsíční rentě. Výkup nemovitostí je bezpečný způsob, jak se zabezpečit na stáří.